Konopný prášek
Usušené palice outdoor konopí zahříváme opatrně v troubě na 80 stupňů, ne více. Zahřáté udržujeme asi hodinu. Po vychladnutí rozdrtíme na prášek. Užívá se proti příznakům Parkinsonovy choroby do oslabení/vymizení příznaků. Užívat se začíná špetka na špičku ostrého nože, zvyšovat dávku, dokud se nedostaví úleva.
Konopný syrup
Dvacet dekagramů kořenů samičích rostlin se jeden a půl hodiny vaří v papiňáku. Pak se scedí, přidá se kilo cukru. Dobré je přidat kyselinu citronovou kvůli chuti a kyselinu sorbovou kvůli konzervaci. Užívá se na mokvající záněty kůže.
Konopný olej
Olej z konopných semen je lisován za studena. Semena (obsahující konopný olej) mají zastoupení všech esenciálních aminokyselin (včetně 8 aminokyselin, které si lidské tělo nedovede vyrobit) a nenasycených mastných kyselin srovnatelné se sójou. Konopné bílkoviny jsou navíc ve formě a v přibližně stejných proporcích, v jakých se vyskytují v lidské krevní plazmě. Hrst konopných semen dokáže pokrýt potřebu proteinů a mastných kyselin dospělého člověka na jeden den.
Olej se hodí pro kosmetiku, neboť má obdobné účinky na pokožku těla a vlasy jako olej z avokáda, mandlí nebo jojoby a dokonce zvyšuje příznivé účinky jiných látek. Přípravky z konopí udržují pleť vláčnou a hladkou a činí vlasy pevné a lesklé. Vyrábí se z něj řada kosmetických produktů (masážní oleje, šampony, krémy, masti a balzámy, čistící pleťové vody a krémy, parfémy, tělová mýdla...). Vyznačuje se výbornou roztíratelností. Přípravky osobní hygieny, obsahující olej z konopných semen, pomáhají udržovat lidskou pleť vláčnou a hladkou, vlasy pak lesklé a pevné. Přítomná nenasycená kyselina gamalinolenová (až 73% za studena lisovaného konopného oleje) chrání pokožku před vysoušením, předčasnou tvorbou vrásek a před silným slunečním zářením, navíc napomáhá při léčbě lupénky, ekzému, lupů a dalších kožních onemocnění.
Z konopných semínek se dnes vyrábí mnoho potravin jako například mouka, pečivo, neživočišné mléko, sýr a pomazánky, müsli tyčinky, těstoviny, ingredience do salátů, stejně jako jedlý olej a margarín.
Konopná mast 1
Autorem receptu je Konart. Cituji:
Tak tady je recept na výrobu konopné masti. Získal jsem ho kdesi na webu od nějaké doktorky z výzkumného ústavu. Už si nepamatuju přesně, tak doufám že paní doktorka promine, že neuvádím zdroj.
"Konopná mast má léčivé účinky na celou řadu bolístek a bolestí. Tuto mast vyrábím a používám již více než dva roky a měla jsem příležitost ji nesčetněkrát vyzkoušet na své vlastní kůži. Její účinky byly tak pregnantní, že jsem ji doporučila i svým přátelům. Myslím, že o dobré věci by se člověk měl dělit s ostatními, takže proto tento článeček."
Jaké má mast účinky?
- protizánětlivé a hojivé (aktivní složka konopí - THC má výrazné antibiotické účinky, což již v 60. letech dokázala dodnes mezinárodně citovaná práce československého vědeckého týmu prof. Kabelíka)
- analgetické (proti bolesti)
- uvolňující (uvolňuje svalové napětí, křeče)
- afrodisiakální (nedávno provedený vědecký výzkum dokázal zvýšení pohlavní touhy u krysích samiček, ale praxe ukázala, že takto působí i na člověka, a to u obou pohlaví)
Na co mast pomáhá?
- všechny druhy oděrek, povrchních říznutí, zanícené póry (akné), boláky vzniklé ucpáním žláz za uchem, zarostlé nehty, kuří oka, opary, některé plísně včetně nehtové
- ekzém na loktech (kůže drsná jako struhadlo – neznám přesný název, ale je to celkem běžný problém)
- lehké artritické a revmatické bolesti, torticolis (což je, když ráno vstanete a nemůžete na jednu stranu otočit hlavou)
- bolesti zad - například velmi rychle odstraní bodavou bolest a ztuhlost svalů při tzv. "myším syndromu" (což je, když hodně dlouho sedíte u počítače a klikáte myší, až vám zatuhne šíje)
- zánět žil, pohmožděniny jako natlučené koleno, výron a svalové bolesti
- menstruační bolesti (natřít a masírovat podbřišek, nejlépe osobou přitažlivého pohlaví)
- hemeroidy
- začínající bolest v krku (namasírovat krk a převázat šátkem)
- migrény, bolesti hlavy (natřít čelo a spánky)
Jak se připravuje?
Přísady:
Bílá vazelína (k sehnání v lékárně na váhu), dolní listy samičí rostliny a palice.
Poměr:
Na 500 g vazelíny použijeme půl litru volně sypaných celých sušených listů (neuvádím v gramech, neboť specifická váha se může lišit podle stupně usušení), čtvrt litru sušených samičích květenství (palic - které by měly pocházet z kvalitních modelů).
Postup:
- 1 díl vazelíny (použít 1 polovinu množství) a 8 dílů vody do širšího kastrolu, přivést k varu a rozpustit vazelínu
- sušené listy rozdrtit nahrubo
- vhodit do kastrolu a za častého míchání pomalu vařit asi 60 minut
- odstavit a nechat chladnout, již nemíchat
- vychladlý kastrol dát na hodinku do ledničky
- opatrně sebrat ztuhlý tukový škraloup a vodu se zbytky listů a stonků vylít
- ze škraloupu vytlačit vodu, dobře prohníst a natlačit do širší nádobky s volnějším uzávěrem a nechat tři týdny v temnu a chladu proležet (pozor na plíseň!)
- ve vodní lázni rozpustit uleželou hmotu a přecedit přes hrubší cedník
- přidat druhou polovinu vazelíny, jemně rozdrcené palice a za občasného míchání vařit ve vodní lázni asi 30 minut
- nechat vychladnout a uložit do lednice
- za týden opět povařit ve vodní lázni a za další týden znova (celkem 3 x s týdenním odstupem)
- směs vazelíny a palic opět přivést k varu, tentokrát na přímém ohni a za stálého míchání nechat pomalu smažit asi 15 minut, až se začne uvolňovat charakteristický, lehce připálený zápach
- horkou směs přecedit přes čisté plátno (plátno se zbytky konopí nevyhazovat, skvěle se osvědčilo jako teplý obklad při astmatickém záchvatu, neboť velice rychle uvolní průdušky, je rovněž vhodný při zánětu průdušek nebo jako obklad při bolestech kloubů)
- rozlít do kelímků, nechat ztuhnout
- uchovávat v chladnu
Tak, to je všechno. Příprava je sice zdlouhavá, ale stojí to za to.
Konopná mast 2
Do uzavírací nádoby nalít Alpu (nebo jiný líh) a po hladinu napěchovat drceným konopím (kteroukoliv část kromě stonku a semene). Uzavřené a uskladněné na chladném tmavém místě necháme na 1-3 týdny. Po vylouhování přecedit zelenou tekutinu.
Část tekutiny může být použita jako tinktura, resp. jako desinfikační přípravek. Na mírném ohni rozehřejem sádlo (cca 200-250g), do kterého postupně vléváme vylouhovanou tekutinu.
Velmi mírně několik minut povařujeme (nejlépe v hrnku vloženého do většího hrnce s vroucí vodou, abychom mast nepřipálili). Na talířek několikrát ukápneme rozehřáté sádlo, necháme vychladnout, abychom zjistili jeho hustotu.
Pokud se zdá hustota taková, jakou má mast mít, můžeme mast z hrnku přelít do připravených, čistých nádob (např. do krabiček od krémů nebo filmovek). Účinky masti a tinktury můžete prvotně vyzkoušet na zvířeti, na které obojí dobře působí při hojení ran, jizev, kožních ekzémů apod.).
Pokud mast nepomůže, rozhodně neuškodí!
Konopná mast 3
autorem receptu je pan Josef Ponikelský
Suroviny:
- při normální teplotě usušené samičí rostliny konopí, ručně rozdrcené (nikoliv na prášek)
- 100% rostlinný tuk na smažení - např.: IVA, VISA, LUKANA; nelze použít vyškvařené vepřové sádlo
Postup:
250g tuku dáme v hlubokém pekáči do trouby vyhřáté na 110°C. Po jeho rozpuštění přidáme 50g konopí a rozmícháme dřevěnou vařečkou. Teplotu udržujeme na 110°C po dobu 3 hodin a občas promícháme. Po 3 hodinách luhování vypneme troubu a necháme 24 hodin stát. Poté opět zahřejeme na 110°C na dobu 3 hodin a občas promícháme. Necháme vychladnout tak, aby tuk byl ještě tekutý a prolisujeme jej přes plátýnko (např. hadr z prostěradla). Mastička je hotova a plníme ji, pokud možno ještě tekutou, do kelímků. Zbylý konopný odpad lze ještě jednou vyluhovat. Postup je stejný, pouze použijeme poloviční množství tuku. Kvalita a účinky jsou stejně dobré jako u mastičky vzniklé z prvního luhování.
Účinky:
Mast má antivirové, antibiotické, protiplísňové účinky. Pomáhá při zánětech, opruzeninách, proleženinách, oparech, ekzémech, poúrazových artrózách, bércových vředech, tlumí artritické bolesti atd.
Aplikace:
Jednou až třikrát denně potřebná místa slabě natřít. Výjimečně se může objevit přecitlivělá reakce v místě aplikace napuchnutím.