Jak se hraje Texas Hold'em Poker
Texas Hold'em poker je v podstatě adaptací Sedmikaretního Studu. Při Texas Hold'em jsou hráčům rozdány pouze dvě karty lícem dolů, tj. skryté před zrakem ostatních hráčů. Zbývajících tři až pět karet je rozdáváno lícem nahoru, tj. viditelně, a jsou společné pro všechny hráče (tak zvané Community Cards).
Tip: Pokud propadnete kouzlu Texas Hold'em pokeru, mohla by Vás zaujmout také ještě komplikovanější a na kombinace bohatší Omaha či Omaha Hi-Lo, které z něj vycházejí.
Průběh hry a sázení v Texas Hold'em Poker
Poté, co každý hráč u stolu obdrží dvě karty lícem dolů, probíhá úvodní kolo sázek. Dva hráči (u stolu obvykle sedí 10 hráčů) sedící po levici rozdávajícího (Dealera) jsou povinni vložit tzv.Blinds – sázky naslepo, a to první hráč malou sázku (Small Blind), druhý hráč velkou sázku (Big Blind), která je dvojnásobkem malé sázky – například 10 a 20 žetonů (Chips).
Ostatní hráči u stolu nejsou povinni k žádným Ante sázkám, ale pokud chtějí pokračovat ve hře, musí minimálně dorovnat (Call) velkou sázku, jinak musí složit karty (Fold). První se „vyjadřuje“ hráč následující po hráči, který dával velkou sázku naslepo (ten se logicky vyjadřuje až jako poslední).
V další hrách přechází povinné sázky naslepo na ostatní hráče u stolu. Hráč, který dával velkou sázku, nyní dává malou, hráč po jeho levici velkou atd. Povinné sázky tak postupně rotují kolem stolu. Obvykle se po určitých odehraných kolech nebo čase (běžné při hraní po internetu) zvyšují, např. 15/30, 20/40 atd.
Podle toho, s jakou rychlostí se povinné sázky naslepo zvyšují, jsou v pokerových hernách online kasin nazývány turnaje. Obvyklý interval je 6-7 min., zrychlené turnaje se nazývají Turbo(interval 3 min.) či dokonce Super Turbo s vražedným zvyšováním povinných sázek po 1 minutě! Ale nepředbíhejme.
Po ukončení úvodního kola sázek rozdávající rozdá tři karty najednou (tzv. Flop) a pak postupně po jedné kartě ještě dvě karty (nazývané Turn a River). Mezi každým rozdáním karet lze sázet, pro sázení jsou tak vyhrazeny celkem čtyři intervaly (viz schéma níže). Další karty se rozdávají vždy až poté, co se hráči ve hře shodnout na výši sázek (nikdo již nezvyšuje (Raise), všichni hlásí (Call)).
» $ (1) $ » » $ (2) $ » » $ (3) $ » » $ (4) $
Bank vyhrává hráč s nejvyšší kombinací karet, utvořené ze svých dvou skrytých a tří (Flop) až pěti společných karet (Turn a River). Vždy se však počítá kombinace utvořená pouze z pěti karet. Pokud by tedy došlo k rozdání Turn a River (šesté a sedmé karty), každý hráč ve hře si z karet „poskládá“ svou nejsilnější možnou kombinaci pěti karet. Je přitom možné, že nejsilnější kombinací některého hráče bude pět společných karet (za předpokladu, že byly všechny rozdány). Není tedy podmínkou, aby kombinaci (spolu)tvořily dvě vlastní karty.
Pokud se stane, že po rozdání dvou karet žádný z hráčů nezahlásí ani nezvedne sázku (složí karty), pak logicky vyhrává hráč, který dával velkou slepou sázku (v tomto případě nejvyšší sázku a vyjadřuje se jako poslední).
Strategie v Texas Hold'em pokeru
Jelikož je pět karet společných pro všechny hráče, může být boj o bank v Texas Hold'em Poker velmi těsný. Navíc nelze jednoznačně říci, jaká kombinace dvou karet pod rukou je nejlepší, neboť síla kombinací se po rozdání dalších karet může zásadně měnit.
Dá říci, že eso s vyšší kartou je dobrou zahajovací kombinací. Kombinace je vždy výhodnější, pokud mají karty stejnou barvu. Někdy Vám však ani dvě esa (nejnadějnější karty, které můžete dostat) nemusí garantovat šanci na úspěch. Pokud se ve flopu objeví například 9, 10, J, tak je pravděpodobné, že někdo dostane dámu a krále a porazí Vás.
Naopak eso s nižší kartou, například sedmičkou, by nemělo být přeceňováno. Jestliže by měl další hráč také eso a například dámu a protože jsou karty společné, přebije Vás na vyšší kartu (Q>7), i kdyby se ve flopu objevilo eso. Pokud by jste měl tohoto hráče porazit, musela by být ve flopu další sedmička, navíc není vyloučeno, že se tam objeví dáma.
Význam pořadí u stolu v Texas Hold'em
U stolu obvykle sedí 10 hráčů. Víc, než u jiných variant pokeru, záleží u Texas Hold'em na pořadí hráčů u stolu, resp. pořadí sázení. Obecně v pokeru platí, že na hráče, který sedí zleva vedle rozdávajícího a je takříkajíc „pod hlavní“, jsou kladeny nejvyšší nároky na otvírání sázek (Open).
U Texas Hold'em poker je ovšem sázení nastaveno tak, aby hráč, který dával velkou sázku (Big Blind), sázel (vyjádřil se) až jako poslední, což je určitá forma kompenzace za povinnou sázku. Pokud zůstanou u stolu pouze dva hráči, vyjadřuje se první ten, který dával malou sázku (Small Blind). Jestliže jsou u stolu tři a více hráčů, začíná se k sázkám jako první vyjadřovat hráč po levici toho, který dával malou sázku, pak postupně ostatní, jako předposlední hráč s malou sázkou a úplně poslední hráč s velkou sázkou.
První na řadě by měl dorovnat či zvyšovat sázky jen pokud má pocit, že má skutečně nejlepší kombinaci, jinak hrozí, že další hráči s lepšími kartami mohou jeho sázku zvednout. Hráči sedící uprostřed stolu mohou zahájit s průměrnou kombinací. Poslední hráč má všechny možnosti otevřené, neboť již ví, jak se vyjádřili soupeři. Pokud je to levné, může se pokusit zvednout (Raise) nebo pouze stát (Check) i se slabší kombinací s nadějí na zlepšení.
Pořadí hráče u stolu | Doporučená kombinace na otevření sázek |
---|---|
1. | A-A, K-K, A-K |
2. | A-K, Q-Q, A-Q, A-J, K-Q |
3. | A-Q, A-J, A-10 |
4. | K-Q, K-J, Q-J, J-10 |
5. | J-J, 10-10 |
6. | A-10, A-x, K-10 |
7. | K-J, Q-J, Q-10, 10-9, J-9, J-10, 9-8 |
8. | 9-9, 8-8, A-x |
9. | 8-7, 7-6, 6-5, 5-4 |
10. | 7-7, 6-6, 5-5, 4-4, 3-3, 2-2 |
Poznámka: Červeně jsou označeny kombinace dvou karet stejné barvy, např. eso a král v srdcích, pikách, křížích či kárách; malé x značí jakoukoliv kartu nižší než desítka.
Hodnocení šance na výhru v Texas Hold'em pokeru
Kritický okamžik ve hře nastane po rozdání flopu. Z pěti karet si již můžete udělat dobrou představu o Vašich dalších šancích na výhru. Pokud máte v kombinaci s flopem vysoký pár a silnější vedlejší kartu, měli by jste sázet. Dva páry a trojice jsou na zvedání sázek.
Máte-li dobrou kombinaci, vsaďte na ni! – v Texas Hold'em pokeru není dobré stát v naději, že nalákáte soupeře. Neboť někteří hráči, pokud je to pro ně levné, budou pokračovat ve hře a mohou si dotáhnou neúplnou postupku (sekvenci) či barvu (fleš), s kterou Vás nakonec porazí.